Příroda Bar
Kouzlem města Bar je i fakt, že z jedné strany je ohraničeno mořem (Jadran) a z druhé horami (Rumija). Zatímco moře poskytuje pláže (převážně kamenité nebo šotolinové) lemované skalními útesy s rybami, ježovnicemi a dalšími druhy vodní fauny, hory nabízí své řeky s vodopády v roklích, poskytujících osvěžení v horkých letních dnech. Není problém narazit v nich na ještěrky, želvy nebo zmije.
Pláží je zde celkem 5:
- Gradska plaža (je nejblíže centru města, ale i přístavu)
- Kraljevska plaža
- Šušanjska plaža
- Crvena plaža (je ze všech nejmenší a nejmalebnější)
- Ratacka plaža (je nudistická a s nejhorším přístupem a vybavením).
Všechny pláže jsou převážně nebo absolutně kamenité a na většině z nich je zajištěno občerstvení, plavčík a hygienické zázemí. Slunce na ně svítí v průměru 270 dnů v roce.
Řeky protékají městem 2; obě pramení v oněch horách ze jeho zády: Rikavac a Željeznica. Na obou jsou výše zmíněné vodopády - na té první největším je Vrteljak, na té druhé Skak. V úmorném vedru příjemně osvěží (stejně jako pivo v baru s vyhlídkou přímo na vodopád Vrteljak nebo v baru nedaleko vodopádu Skak). Celkem je však v blízkosti města Bar 5 roklí, což ho dělá ojedinělým na celém pobřeží Jadranu.
Ta druhá řeka (Željeznica) má však i svůj historický příběh. Je totiž zajímavá nejen krajinářsky, ale i kulturně-historicko-architektonicky. Dělí totiž předměstí Šušanj od vlastního centra města Bar (Novi Bar). Dělí region Dalmacija od regionu Prevalitana. Dělí biskupství Kotor od biskupství Bar... a hlavně - v aglomeraci Bar nenajdete mešity na pravém břehu řeky Željeznica (jinak vše je psáno ve smyslu pravý břeh vs. levý břeh)... je to totiž bývalá hranice i bývalých státních útvarů Rakousko-Uhersko a Osmanská říše (Österreich-Ungarn/Osztrák-Magyar a Osmanlı Devleti (do roku 1878))…