Bar - Architektura a památky

26.01.2024

                         Vítejte ve městě, které se od ostatních přímořských měst                              v zemi Crna Gora výrazně liší.

Ve městě Bar.

Na rozdíl od jiných zdejších přímořských měst (např. Herceg Novi, Perast, Kotor, Budva, Petrovac na Moru, Ulcinj/Ulqin) jde totiž o město silně dezurbanizované, což je dáno jeho pohnutou historií. Tím je však zajímavé - není kopií ničeho, nespletete si ho s ničím (a navíc, od ostatních výše jmenovaných měst, "žije" po celý rok).
Pro jeho plnohodnotné poznání coby turista budeme potřebovat 4 dny, které tedy nebudou věnovány jeho plážím, kterých je zde celkem 6.
Centrum města je relativně nové; vzniklo díky zdejšímu přístavu a přivedení železnice z vnitrozemí do něj. Tomu odpovídá i charakter centra města, jeho architektura a (dez)urbanismus.
Kromě největšího přístavu v zemi se v něm mj. nachází i jedna z nejmodernějších sportovních hal v zemi, zbytky nejstaršího kostela v aglomeraci Bar, největší kostel a největší cerekev v zemi a kdysi i největší obchodní dům v bývalé federaci (Jugoslavija).

Rijeka Željeznica - teče z hor Rumija, kryjících záda města Bar. Je však zajímavá nejen krajinářsky, ale i kulturně-historicko-architektonicky. Dělí 
- předměstí Šušanj od vlastního města Bar.
- region Dalmacija a region Prevalitana.
- biskupství Kotor a Bar.
V aglomeraci Bar nenajdete mešity na pravém břehu řeky Željeznica (jinak vše je psáno ve smyslu pravý břeh vs. levý břeh).Je to totiž bývalá hranicei bývalých státních útvarů Österreich-Ungarn/Osztrák-Magyar a Osmanlı Devleti (do roku 1878)…

Novi Bar

Hotel Liko Soho*****

Projekt o celkové ploše 120000 m2 a v hodnotě 60000000 EUR ve finále vytvoří minimálně 1000 až 1200 pracovních míst. Zahrnuje výstavbu pětihvězdičkového hotelu (v den otevření nejluxusnějšího na pobřeží moře Jadran) a apartmánové části s kompletní podpůrnou infrastrukturou, které se budou nacházet v prvních patrech komplexu. Podle projektu schváleného městským architektem bude v hotelu cca 300 ubytovacích jednotek, 5 restaurací, kavárna, lázně, herna, kasino a obchodní prostory. Tento projekt je zajímavý jak z hlediska architektury, tak z hlediska financování formou PPP (aquapark) a přilákání investic do tohoto regionu. Počítá se i s investicemi do sportovní infrastruktury, pro začátek právě výstavbou koupaliště. Kromě tohoto areálu bude vybudován i aquapark, kde budou sportovní základny pro různé formy vodních sportů. Všechny olivovníky (cca 100 ks) byly konzervovány a přesazeny v souladu se studií biotechnické fakulty. Objekt bude otevřen v roce 2024.

Objekt bude z roku 2024.

architekt: 

Soho City

Smíšený objekt má 224 bytů o rozloze od 33 m2 do 245 m2. Celková plocha je 16000 m2. Střechy mají rekreační funkci (včetně vířivek). Park má rozlohu 20000 m2.

Objekt je z roku 2020.

architekt: Marazzi, Villeroy&Boch, GroheBar Hram Svetog Jovana Vladimira

Jde o největší cerkev v zemi. 
Je vysoká 44,5 m a má 11 zvonů; ten nejtěžší má hmotnost 800 kg. Plocha mozaiky činí 1700 m2. Ikonostas je dlouhý 18,5 m. Nástěnné malby zrají 200 let. Kříž je vysoký 4,6 m a váží 380 kg. Kupole jsou pozlaceny. Kapacita chrámu je 1200 lidí.
Je z roku 2016.

(více v dokumentu RTVS Cestou necestou epizóda Čierna Hora)

architekt: Predrag Ristić


Dvorac kralja Nikole

Král Nikola byl zde naposledy v roce 1914. Po 1. světové válce byl zámek zdevastován. V roce 1933 začala v zámku pracovat zvláštní zemědělská škola pro jižní kultury - jediná v zemi. Od roku 1946 do roku 1949 zde fungovala vysoká škola zemědělská. Po jejím vystěhování zde byl obytný dům pro několik rodin. Jako obytný dům fungoval až do roku 1960, kdy v něm sídlilo vlastivědné muzeum a v letech 1965 až 1977 městská knihovna.


Hotel Princess****

Hotel má k dispozici 135 pokojů, 3 konferenční sály, restaurace, Lobby bar, Piano bar a Pool bar, který se otevírá k otevřenému bazénu a na prostornou hotelovou terasu. Další bazén je krytý. Součástí hotelu je např. i wellness, spa, sauna, turecké lázně, fitness a masérský salon.
Hotel je z roku 2007.

Sportska dvorana Topolica

Je to jedna z nejmodernějších sportovních hal v zemi.

Celková plocha je 8500 m2. V přízemí je hřiště na basketbal, házenou, volejbal a další halové sporty o ploše 1290 m2. Hala má také tělocvičnu o ploše 300 m2 a 330 m2 obchodních prostor, 6 šaten, místnosti pro rozhodčí, komisaře, dopingovou kontrolu, dozorce, osoby se speciálními potřebami, takže splňuje všechny standardy pro mezinárodní soutěže. Součástí haly je také tiskové středisko, které je vybaveno kompletní projekcí a audio systémem s kapacitou cca 50 míst, dále konferenční místnost s kapacitou cca 50 míst. Kolem haly je parkoviště pro 700 aut, 10 autobusů, sanitky, hasičské vozy a také parkoviště pro invalidy. Kapacita haly je 2625 lidí.

Je z roku 2009.
architekt: Nebojša Milošević


Toto oblíbené letní sídlo černohorského vládce bylo postaveno na pobřeží s velkým parkem plným různých středomořských rostlin a četnými pomocnými zařízeními, jako je kaple, strážní věž, zimní zahrada a taneční sál. Před zámkem bylo postaveno velké dřevěné molo, které sloužilo ke kotvení lodí a jachet, kde král Nikola vítal významné lidi.

Vila Topolica, jak se palác skutečně jmenoval, přestože se dnes jmenuje Dvorac kralja Nikole, nikdy nepatřila tomuto králi.
Hlavním objektem je tzv. Veliki dvorac. Byl postaven v duchu tehdejší obytné zástavby. Má obdélníkovou základnu s průčelím obráceným k moři. Skládá se z přízemí, prvního patra a podkroví. Po obou stranách byly v zemi vinné sklepy a dodnes žijí svědci existence podzemního tunelu, který spojoval sklepení se strážními věžemi. Zda se jednalo o odvodňovací stoky, nebo tajnou chodbu, jako má řada středověkých opevnění, nelze bez archeologického výzkumu říct. Je postaven z cihel na vápennou maltu, se žlutými rovnými plochami, kde se střídají bílé ornamenty a dřevěné prvky. Střecha je dřevěná, pokrytá azbestocementem. Fasády budovy jsou horizontálně členěny profilovanými římsami. Přízemí je vyzdobeno v duchu neoklasicismu imitací mělkých čtverců s velkými okny, zakončenými půlkruhem. Vzadu byl vytvořen boční vchod s velkým a strmým schodištěm vedoucím do dvorního parku plného středomořské vegetace. V roce 1910 byl k západnímu průčelí přistavěn prostorný obdélníkový taneční sál se zaoblenými rohy. V rozích ohradní zdi směrem k moři stojí šestiboká strážní věž s okny lomených oblouků.
Tzv. Mali dvorac je co do velikosti mnohem skromnější. Z budovy je také výhled na moře. Byl postaven ve tvaru obdélníkové základny a skládá se z přízemí a prvního patra. Připomíná vily postavené kolem jezer v severní Italia.

Zimní zahrada, dar od italského krále Vittoria Emanuel, se opírá o severovýchodní stranu zámeckého parku. Budova byla postavena z prosklené kovové konstrukce s ozdobnými detaily v podobě secese a je jedinou takovou památkou v zemi.
Dvorní kaple se nachází mezi zámky. Stavba je menší obdélná stavba s verandou na kovových sloupech. Kaple byla postavena z vlnitých plechů.


Zámek je dnes oficiálním muzeem města Bar. V muzeu jsou vystaveny následující exponáty:- kulturní a historický vývoj města od pravěku do XX. století

- pěstování oliv v oblasti
- etnografické dědictví
- rozvoj města po roce 1878
- památník krále Nikoly
- kulturní dědictví.

Ostatní budovy palácového komplexu jsou v komerčním využití.

Zámek je z roku 1885.

architekt: Josip Slade

Stari Bar

Kuća Maslina

Tato zajímavá novostavba poskytuje informace o historii výroby olivového oleje v regionu. Je to největší dům olivy v zemi.
Na terénu specifické konfigurace v historickém jádru opevněného města byl navržen polyfunkční objekt původní prostorové struktury. Jeho součástí jsou samozřejmě i olivovník.
Prostor je bohatý na vizuální sekvence. Architektonický výraz je realizován na principu skupinové formy, což souvisí se stávající urbanistickou strukturou a tradičním prostředím zdejších dvorků, složených z několika budov, které vždy vytvářejí originální, funkční a estetický celek.
Designovým řešením vznikla kompozice sedlových střech, které jsou kombinovány s plochými částmi ve funkci přístřešků a teras. Pergoly byly zavedeny jako nepostradatelný prvek stávajícího slohu. Dvůr je krytý kvůli ochraně před sluncem a deštěm kromě kruhového otvoru, který umožňuje růst olivovníku. Je vzhledem k charakteru stavby výrazným motivem v centru celkového zážitku z domu a dvora. Zvážením všech existujících hodnot prostřednictvím principu transpozice vznikl objekt, který představuje rozšíření existujících hodnot, ale s touhou být jasně čten jako nová časová vrstva.
Program domu definoval proces výroby olivového oleje, který začíná dodávkou oliv a jejich zpracováním na olej, který je skladován ve speciálních nerezových nádržích umístěných ve skladu vedle výroby. Jako vedlejší produkt lisování oliv se objevují výlisky, které se uchovávají ve zvláštní místnosti v suterénu. Proces balení oleje probíhá v suterénu budovy, kde je sklad lahví, balení a expedice hotového výrobku. Sběr hotového výrobku se provádí z tohoto patra.
Vzhledem k edukační funkci domu a otevřenosti vůči návštěvníkům není tento striktně rozdělen na zón pro práci, vzdělávání a návštěvy. Prostor pro degustaci a prodej produktů se nachází v přízemí a je podle autorů důležitým segmentem turistické nabídky, protože je plánován prodej exkluzivních produktů nejvyšší kvality. Vizuálně je propojen s procesem těžby ropy a dvorem, který je jednou z důležitých náplní stavby, protože olivovník je ústředním a symbolickým motivem. V prvním patře budovy je v souladu s projektovým úkolem multifunkční sál určený pro stálé vzdělávání a semináře pro všechny pěstitele oliv v zemi a jeho kapacita je 80 návštěvníků. Jedná se i o administrativní část, která se skládá ze tří kanceláří pro stálé zaměstnance. Vedle tohoto bloku je kuchyňský kout a koupelna.
Návštěvy a nezaměstnaní se nesmí zdržovat pouze v místnosti pro plnění a balení oleje.

Objekt je z roku 2022.

architekt: Rifat Alihodžić, Jasmina Salković i Elvira Muzurović (ARHINGinženjering d.o.o.)

Stara maslina

Je to olivovník evropský (Olea europaea), který je považován za nejstarší strom svého druhu na kontinentu a za jeden z nejstarších na světě. Od roku 1957 je chráněn zákonem a vyhlášen přírodní památkou. Je to jedno z nejdůležitějších přírodních bohatství v zemi. V minulosti byl dvakrát zničen při požáru, ale v obou případech se vzpamatoval a stále rodí. Kromě něj je na stejném dvoře 7 dalších olivovníků, které jsou staré 500 až 700 let.
V roce 2008 byla oblast kolem starého olivovníku zrekonstruována a přeměněna na parkovo-památkový komplex o velikosti cca 2564 m2. Je předmětem soudního sporu o vlastnictví pozemku o hodnotě 166660 EUR.
V roce 2015 analyzovala lesnická fakulta univerzity v İstanbul vzorky 50 olivovníků v okolí měst Bar a Ulcinj. Výsledky ukázaly, že tento starý olivovník byl vysazen před 2240 lety. Tato unikátní studie jednoznačně ukázala, že z 50 testovaných stromů jsou 2 starší než 2000 let, 6 má 1000 - 2000 let, 20 je starých 500 - 1000 let a zbytek je mladší než 500 let.
Dnes je v oblasti přes 100000 olivovníků a většina plantáží je stará několik set let.

K starému olivovníku se váže mnoho pověstí. Podle jedné z nich se pod tímto stromem v době, kdy v této oblasti probíhaly krevní msty, smiřovaly znesvářené armády, bratrstva a rodiny. Traduje se, že za vlády krále Nikoly bylo podmínkou každého muže z města, který se chtěl oženit, zasadit 20 olivovníků. Povinnost uchovávat starou olivu se po staletí dědí z generace na generaci. Starší si pamatují zákaz trhání větví nebo listí ze stromu a také legendu o kletbě, která by postihla každého, kdo by se jej pokusil zničit nebo pokácet. Za italské okupace majitelům zdejších olivovníků botanici nabízeli obrovské peníze, aby olivovníky vyvezli, což bylo bez přemýšlení odmítnuto.
Od roku 1987 se v průběhu měsíce listopadu tradičně koná akce setkání pod starým olivovníkem, věnovaná dětské kreativitě. V roce 1989 byla založena cena za celoživotní dílo Old Olive.
Tento olivovník je tedy z roku 226 před naším letopočtem.

(více v dokumentu RTVS Cestou necestou epizóda Čierna Hora)

Čeluga a Tomba

Další mešita je novostavbou - stojí však na předměstí Čeluga; jde o největší mešitu v zemi.
Úplně stranou předměstí Čeluga roste nejstarší olivovník světa, dosud plodící. Jeho odhadovaný věk je cca 2250 let.

Džamija Selimija

Mešita a islámské kulturní centrum jsou největším zařízením tohoto typu v zemi a jedno z největších na polostrově Balkan, postavené na ploše 3950 m2. Práce stály asi 4000000 EUR a zařízení bylo postaveno na pozemcích islámské komunity. V 19. století je odkázala Fatima Omerbašić pro potřeby kongregace Tuđemili.
Bílý kámen byl přivezen z Türkiye a práce trvaly 12 let.
Jméno má na památku první mešity postavené ve starém městě, z níž se dnes dochovaly pouze základy. Islámské kulturní centrum se skládá ze dvou křídel. V pravém křídle jsou učebny a kabinety, školka s moderním vybavením a hřištěm, knihovna a čítárna, výzkumné centrum, musafirhana a muhabethana, toalety a koupelny, kanceláře pro úředníky a administrativu představenstva. V levém křídle se nachází restaurace s orientální kuchyní, svatební síň šaría, místnost pro simultánní překlad, obchod s náboženskými rekvizitami a apartmány pro hosty.

Objekt je z roku 2014.

architekt: Selim Resulbegović, Fuad Mavrić