Sveti Stefan - Architektura a památky 

31.01.2024

Sveti Stefan

Městečko Sveti Stefan má původ jména v černohorské podobě jména svatého Štěpána Prvního Mučedníka. Jeho největším lákadlem je stejnojmenný ostrůvek, který je dnes spojen s pevninou úzkou šíjí. Je nejluxusnějším letoviskem země a jedním z nejluxusnějších letovisek moře Jadran.

Podle legendy byla na ostrově Sveti Stefan postavena pevnost v roce 1442, kdy ji obývali první obyvatelé. Pevnost byla obehnána hradbami, aby se v ní mohly ukrýt rodiny z okolních měst před nájezdem Turků a pirátů. Podle legendy vznikla osada po vítězství ozbrojeného oddílu Pashtrović nad posádkami tureckých galér a z ukořistěné kořisti byla postavena pevnost s jedním domem pro každý z dvanácti kmenů Pashtrovićů. Na ostrově Sveti Stefan, na balkóně nad vstupními dveřmi, paštrovský soud vykonával spravedlnost a řešil spory po celá desetiletí, proto se mu říkalo "místo spravedlnosti".

Na ostrově Sveti Stefan jsou tři menší kostely:

- crkva Svetog Stefana
- crkva Aleksandra Nevskog
- crkva Preobraženja.

Díky své výhodné poloze byl Sveti Stefan obchodním a dopravním centrem Paštroviće a mimořádně strategicky a obchodně důležitý. Místo začalo pomalu ztrácet na významu koncem 19. století, kdy se obyvatelstvo, převážně rybáři, začalo stěhovat.
K úplné emigraci došlo v roce 1955, kdy byl ostrov kompletně zrekonstruován a přeměněn na město-hotel. Ulice, zdi, střechy, fasády domů si zachovaly svůj původní tvar a interiér domů dostal nejmodernější hotelový komfort. Jedna z vil, která se nachází podél pobřeží šíje, která spojuje ostrov s pevninou, Villa Montenegro, byla v roce 2006 oceněna prestižní cenou Five Stars Diamond udělenou americkou akademií pohostinských věd za nejvyšší kvalitu služeb.

(více v dokumentu RTVS Cestou necestou epizóda Čierna Hora)

*  *  *

Sveti Stefan
Sveti Stefan
Sveti Stefan
Sveti Stefan
Sveti Stefan
Sveti Stefan